top of page
Competition Results 2022/23

The tables below show competition results for last season. 

Photographers score points for highly commended and placed images in the 4 Club Competitions and at the end of the season, awards are made for most points in print and most points in digital competitions. The photographer with most points overall is awarded Photographer of the Year.

The League Table shows the final standings for the 2022/23 season.

To return to the current season, please click here.

Competition 1 Open judged by Professor Bob Ryan
Prints
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Lunch on the Levels
Neil Lazenby
2nd Place
Empty and Abandoned
John Law LRPS
3rd Place
Ethereal Flight
John Law LRPS
4th Place
Rainbow Oil
Janet Miles LRPS CPAGB BPE2* AFIAP
5th Place
Cameo
Rose Atkinson ARPS
Highly Commended
Whitby Abbey
Lesley Ridgley
Highly Commended
Eye Spy
Janet Miles LRPS CPAGB BPE2* AFIAP
Highly Commended
Gannet Gliding
Colin Whitcombe
Highly Commended
The Landscape of the Quirang
Carolyn Moore LRPS
Digital
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Aquarelle
Rose Atkinson ARPS
2nd Place
Liquid Lunch
Keith Hanson
3rd Place
Sunrise in Snowdonia
Jenny Short
4th Place
Sunsetting Through My Drink
Jane Peters
5th Place
He’s Behind You
Maurice Pugh
Highly Commended
Take Me To Your Leader
Martin Kennard
Highly Commended
She Wolf
Catherine Alexander
Highly Commended
Moored at Sundown
Jenny Short
Highly Commended
An Old Flame
Jenny Short
Competition 2 In Motion judged by Laura Pearce
Prints
Digital
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Truck Passing, Glencoe Pass
Carolyn Moore LRPS
2nd Place
High Flyer
John Law LRPS
3rd Place
Man of The Match
Jenny Short
4th Place
Flying Fish
John Law LRPS
5th Place
Cygnet Losing The Plot
Neil Lazenby
Highly Commended
A Wet Race
Neil Lazenby
Highly Commended
Surfing The Wave
Jenny Short
Highly Commended
The Magical Bluebell Woods
Carolyn Moore LRPS
Highly Commended
West Burton Waterfall
Maurice Pugh
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Ooooooze
Adam Humphrey
2nd Place
Bus Route
Andrew Gilbert
3rd Place
Badminton Juniors
Gary Clements
4th Place
Ghost Rider
John Law LRPS
5th Place
Dancing Reeds
Rose Atkinson ARPS
Highly Commended
Lemon Splash
Sue Dyson
Highly Commended
Dancing Iris
Sue Dyson
Highly Commended
West Burton Waterfall
Maurice Pugh
Highly Commended
Cormorant Splash Bathing
Maurice Pugh
Competition 3 Open judged by Ralph Snook
Prints
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Caught - The Eurasian Hoopoe
Carolyn Moore LRPS
2nd Place
Juggling Heron
Colin Whitcombe
3rd Place
Woodland Light
Rose Atkinson ARPS
4th Place
The Crowns
John Law LRPS
5th Place
A Quiet Moment
Jenny Short
Highly Commended
Juvenile Great Crested Grebe
Neil Lazenby
Highly Commended
Bringing in The Catch
John Law LRPS
Highly Commended
Joie De Vivre
Geoff Corris
Highly Commended
The Dartmoor Sphinx
Adam Humphrey
Digital
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Broad-bodied Chaser Dragonfly
Maurice Pugh
2nd Place
Small Skippers - Mating Pair
Maurice Pugh
3rd Place
Avocet
Gary Clements
4th Place
Still Life with Jug and Eggs
Sue Dyson
5th Place
Ouch!
Gary Clements
Highly Commended
Fence To Nowhere
John Law LRPS
Highly Commended
Silverstone Classic
Gary Clements
Highly Commended
Light On The Woodland Floor
Rose Atkinson ARPS
Highly Commended
Clevedon Pier Sunset
Sue Dyson
Competition 4 A Different Perspective judged by John Tilsley
Prints
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Look Up, What Do You See
John Law LRPS
2nd Place
Braving The Elements
Rose Atkinson ARPS
3rd Place
Frozen
Tina Westcott
4th Place
Up Through The Staircase
Janet Miles LRPS CPAGB BPE2* AFIAP
5th Place
Under The Pier
Sue Dyson
Digital
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Sunrise Noon Sunset
Keith Hanson
2nd Place
Time Travellers
John Law LRPS
3rd Place
Look Into My Eyes
Paul Redman
4th Place
Table For Four
Sue Dyson
5th Place
Can You See Me
Martin Kennard
Highly Commended
Casting Adrift
Jenny Short
Highly Commended
Nuthatch Taking Off
Maurice Pugh
Highly Commended
The Beech House
Tina Westcott
Highly Commended
A Twist of Grass
Paul Redman
Enprint Trophy judged by members
Prints
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Puffin Coming into Land
John Law LRPS
Highly Commended
Artic Tern
John Law LRPS
Highly Commended
Cathedral
John Law LRPS
Highly Commended
Hawk
John Law LRPS
Highly Commended
Puffin with Dinner
John Law LRPS
Challengers Competition judged by Club Mentors
Digital
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Double Snowdrop
Lesley Ridgley
2nd Place
Faces Of Keith
Geoff Corris
3rd Place
Grebe With Fish
Geoff Miller
4th Place
The Kill
Geoff Miller
5th Place
Burrowing Owl
Lesley Ridgley
Highly Commended
A Family Outing
Geoff Corris
Highly Commended
Joie De Vivre
Geoff Corris
Dawn Pallant Memorial Trophy judged by Sandie Cox
Digital
Place
Image Title
Photographer
1st Place
White Chair Triptych
Sharon Lewis
2nd Place
Alert Nuthatch
Maurice Pugh
3rd Place
Otter
Collin Whitcombe
4th Place
Silver-Studded Blues Mating Pair 2022
Maurice Pugh
5th Place
Cascade
Rose Atkinson ARPS
Highly Commended
Lurcher In Pearls
Janet Miles LRPS CPAGB BPE2* AFIAP
Highly Commended
Cornwall Breakers
Sue Dyson
Highly Commended
Wow!
Peter Anscombe
Highly Commended
Be Still And Know That I Am God
John Law LRPS
Highly Commended
Red Kite - Focused On The Prize
Carolyn Moore LRPS
Titchener Trophy Tell a Story in 3-6 Images judged by Ann Cook
Prints
Digital
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Isolated, Empty And Abandoned
John Law LRPS
2nd Place
Spring Is In The Air - The Courting Grey Heron
Carolyn Moore LRPS
3rd Place
Kimmeridge Beach
Tina Westcott ARPS
Highly Commended
Frome Market
Derek Webb
Place
Image Title
Photographer
1st Place
Life Story
Adam Humphries
2nd Place
Red Deer Rut
Maurice Pugh
3rd Place
Norton Entertainment There For All
Jenny Short
4th Place
Volcanic Eruption
Janet Miles LRPS CPAGB BPE2* AFIAP
Highly Commended
Beauty Of Butterflies
Maurice Pugh
Highly Commended
Love Is ... The Dance Of The Great Crested Grebe
Carolyn Moore LRPS
Highly Commended
The Old Sewage Pipe
Tina Westcott ARPS
Picture of the Year judged by Eddie Lane
Place
Image Title
Photographer
Picture of the Year
Ethereal Flight
John Law LRPS
1st Place - Colour (Print)
Ethereal Flight
John Law LRPS
2nd Place - Colour (Print)
Woodland Light
Rose Atkinson LRPS
Joint 3rd Place - Colour (Print)
Frozen
Tina Westcott ARPS
Joint 3rd Place - Colour (Print)
Juggling Heron
Colin Whitcombe
1st Place - Mono (Print)
Look up, what do you see
John Law LRPS
1st Place - Colour (Digital)
Sunrise in Snowdonia
Jenny Short
2nd Place - Colour (Digital)
Avocet
Gary Clements
Joint 3rd Place - Colour (Digital)
He's behind you.
Maurice Pugh
Joint 3rd Place - Colour (Digital)
White Chair Triptych
Sharon Lewis
1st Place - Mono (Digital)
Liquid Lunch
Keith Hanson
2nd Place - Mono (Digital)
Ouch!
Gary Clements
bottom of page